Zobrazit menu
MENU
Instinktivně.cz
Získej zpět svoje mužské instinkty
TOP štítky
#zodpovědnost (3)   #emoce (3)   #lepší sex (2)   #změna (1)   #lepší život (1)   #strach (1)  
Všechny štítky
Nové články na e-mail
Chceš každý měsíc nejnovější články na e-mail?

Přijetí zodpovědnosti za vše v mém životě

16.1.2020, 10:46 > Být správným mužem

Téma dnešního článku považuji za naprostý základ, pokud chceme být správným mužem. Že jde o základ neznamená, že to bude jednoduché. Nejde o nic menšího, než úplnou změnu našeho dosavadního myšlení a vnímaní světa. Hlavní myšlenkou tohoto nového vnímaní je převzetí zodpovědností za vše, co se děje v mém životě.

Na první přečtení to může znít snadno. Pokud ti to ale zní snadně, zřejmě ještě té myšlence nerozumíš dostatečně do hloubky. Nemyslím tím snadnou zodpovědnost typu: jsem unavený -> ano je to moje vina, protože jsem šel pozdě spát. Musíme jít hlouběji, mnohem hlouběji. Přijetí úplné odpovědnosti bude bolet. Vyžaduje to totiž podívat se na sebe naprosto upřímně a přiznat si, že jsme špatní, nebo že nám něco nejde. Že špatné věci, které se nám dějí, jsou jenom a jenom naše vina, ne všech těch lidí okolo.

Přijetí úplné odpovědnosti bude bolet. Vyžaduje to totiž podívat se na sebe naprosto upřímně a přiznat si, že jsme špatní.


Vše, co se nám v životě děje, je odraz toho co děláme my. Samozřejmě, jsou tu extrémní případy, na které se tento princip nevztahuje. Tragickou autonehodu, nemoc a jiné smutné zásahy "vyšší moci" prostě nemůžeme ovlivnit. Ostatní věci ale ovlivnit můžeme, ikdyž se nám často zdají zcela mimo naší kontrolu. Pojďme se podívat na několik příkladů:

1. Dívka s nezájmem

Situace: Sebral jsem odvahu a po měsících v menze oslovil dívku, po kterém tam koukám od začátku školního roku. Zdvořile odpověděla 2-3 slova a pak vytáhla mobil a začala si psát s kamarádkou.
Obvyklý přístup: Nechce se se mnou bavit, je to kráva, stejná jako všechny holky. Jde jim jen o prachy.
Přístup s přijením zodpovědnosti: Nebyl jsem dostatečně dobrý, abych ji zaujal. Musím být lepší! Zamyslím se, co bych mohl zlepšit (oblečení, vyjadřování, fyzický vzhled) a zlepším to!


2. Mám hroznou práci

Situace: Moje práce mě strašně nebaví, šéf se ke mě chová špatně a mám méně peněz než kolega na stejné pozici.
Obvyklý přístup: Moje práce je na hovno, všem si budu stěžovat jak mě to tam strašně nebaví a jak nesnáším pondělky.
Přístup s přijením zodpovědnosti: Nenechám to tak. Pokud skutečně vykonávám práci hůř než kolega, budu pracovat na zlepšení a řeknu si o zvýšení platu. Až se ke mě se bude šéf chovat tak jak mi to vadí, povím mu to. Udělat mi nic nemůže. Nejhorší co se může stát je, že mě vyhodí. Ale já jsem schopný, umím na sobě pracovat a zlepšovat se, práci si najdu snadno a bude lepší než taková, kterou aktuálně nesnáším.


3. Dnes večer se nudím doma

Situace: Je pátek večer, ale já sedím doma, nemám s kým jít ven, nikdo mi nenapíše o žádné akci.
Obvyklý přístup: Budu se tím celý večer deptat, jíst pizzu, pít pivo a sjíždět půl série nového seriálu z netflixu. A zítra zase.
Přístup s přijením zodpovědnosti: Budu situaci iniciativně řešit. Můžu sám pár kamarádům napsat, přidat se k nim na nějakou akci. Nemám nikoho takového? Dřív by to byl možná problém, ale dnes v době sociálních sítí? Pokud bydlím v jakémkoliv větším městě, pravděpodobně v něm každý večer probíhá spousta akcí, kde se s novými lidmi můžu seznámit. Neumím někam jít sám a seznamovat se? Tak na tom musím zapracovat, zbavit se strachu a naučit se zaujmout nové lidi.


Nyní už pravděpodobně chápeš, jaké pojetí zodpovědnosti mám na mysli. Vše co se děje v našem životě můžeme ovlivnit. Bude to náročné (zbavení se strachu), ale je to možné, jediné co musíme mít je dostatečné odhodlání a vůli. Zlepšení věcí, které nám v životě vadí většinou vyžaduje změnu nás (okolí změníme jen těžko). A to bývá ta nejtěžší část. Všemožní motivační koučové nám ve svých barevných prezentacích ukazují veselé lidi, jak se s chutí mění, dávají si předsevzetí a radují se z rychlého úspěchu.

Musíme k sobě být upřímní, brutálně upřímní.


Takhle to ale neprobíhá. Abychom změnu vůbec začali, musíme si uvědomit, že jsme s něčem špatní, že se ostatním nelíbíme, nemají náš rádi. Je sakra těžké si to přiznat. Musíme k sobě být upřímní, brutálně upřímní. Mnohem lehčí je žít v předchozí mentalitě a obviňovat ostatní. Změna bolí, na změnu jsme sami. Občas sedíme v temném koutě a máme chuť brečet, ale pak se zase zvedneme. Tak doopravdy vypadá změna, je to boj.

Většina lidí se bohužel chová opačně a obviňuje ze svých neúspěchů své okolí. Určitě takové lidi také znáš. Někteří to dělají občas, někteří pořád. Vymlouvají se jak malé děti. U žen to je otravné, u mužů ubohé (a pro ženy zatraceně nesexy!). Jen málokdy se potkáme s člověkem, který kompletně přijal zodpovědnost za svůj život. Když už ho ale potkáme, je to velice inspirativní.

Přijetím tohoto způsobu myšlení získáš úplně nový rozměr sebevědomí. Když víš, že vše co tě v životě potká, můžeš změnit, určitým způsobem tě to osvobodí. Nejsi uvězněn v kole neúspěchu nějakými okolními nadpřirozenými silami. Cokoliv se ti postaví do cesty, to můžeš zvládnout. Ne nutně rychle, ne jednoduše, ne beze strachu, stresu a bolesti, ale můžeš.Ještě by tě mohlo zajímat...

Vymysli si své peaky, směřuj k nim a prožij je Vymysli si své peaky, směřuj k nim a prožij je
Proč být sexuálním mistrem? Proč být sexuálním mistrem?


KomentářeU článku zatím nejsou žádné komentáře